U – Ü Harfi İle Başlayan Ülkeler

U – Ü harfi ile başlayan ülkeler şunlardır;

  1. Uganda
  2. Ukrayna
  3. Umman
  4. Uruguay
  5. Ürdün

Dünyada U – Ü harfiyle başlayan ülkelerin yer aldığı listemizi sıraladıktan sonra, U – Ü harfi ile başlayan ülkelerle ilgili kısa bilgilere yer vereceğiz.


Uganda

Uganda ya da resmi adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir.


Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır.


Umman

Umman ya da resmî adıyla Umman Sultanlığı, güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğusu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir.


Uruguay

Uruguay ya da yasal adıyla Uruguay Doğu Cumhuriyeti, Güney Amerika anakarasının güneyinde bir ülkedir. Kuzeyinde Brezilya, batısında Uruguay ırmağı ile Arjantin, güneyinde bu ırmağın denize döküldüğü Rio de la Plata koyu, doğusunda ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir.


Ürdün

Ürdün ya da resmî adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’da bulunan bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria yer almaktadır. Başkenti Amman olan Ürdün’ün resmi dini İslam, resmi dili ise Arapça’dır.