V Harfi İle Başlayan Ülkeler

V harfi ile başlayan ülkeler şunlardır;

  1. Vanuatu
  2. Vatikan
  3. Venezuela
  4. Vietnam
  5. Wallis ve Futuna

Dünyada V harfiyle başlayan ülkelerin yer aldığı listemizi sıraladıktan sonra, V harfi ile başlayan ülkelerle ilgili kısa bilgilere yer vereceğiz.


Vanuatu

Vanuatu ya da resmi adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur. Vanuatu başkenti Port Vila, para birimi Vanuatu Vatusu, resmi dilleri Fransızca ve İngilizce’dir. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 276.244’tür.


Vatikan

Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 500 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500’ü aşmaktadır. Vatikan başkenti Vatikan, yüzölçümü 44 km²’dir.


Venezuela

Venezuela, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Resmi adı İspanyolca República Bolivariana de Venezuela olup Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir. Venezuela başkenti Karakas (Caracas), yüzölçümü 916.445 km², resmi dili İspanyolca, para birimleri Venezuela Bolivarı ve Sovereign Bolivar’dır. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 31,98 milyon’dur.


Vietnam

Vietnam, resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunda yer alan bir ülkedir. Vietnam başkenti Hanoi, resmi dili Vietnamca, para birimi Vietnam Dongu’dur. Ülkenin 2017 yılına göre nüfusu 95,54 milyon’dur.


Wallis ve Futuna

Wallis ve Futuna Adaları Fransa’nın denizaşırı sahip olduğu topraklardandır. Konum itibarıyla Pasifik Okyanusu’nda, Fiji Adaları’nın kuzeyinde bulunan ada, birbirinden yaklaşık 200 km uzak olan iki ana ada grubundan oluşmaktadır. Adanın başkenti Uvea adasında bulunan Mata Utu şehri, yüzölçümü 142,4 km², resmi dili Fransızca, para birimi CFP Frangı’dır.